Storis 16 ir ilgis 16 narys. Batų dydžių lentelė

Dauguma senų autentiškų instrumentų kakleliai atsukti į šiek tiek padidintą alkūnę ir pailginti apie centimetrą. Jauni ūgliai pilkai žali, pumpurai rudi, spygliai cm ilgio. Panašios į veimutines pušis. Žievė nuo šviesiai iki pilkai rudos. Toliau nuo kilpelės, odinė buka pagalvėlė ir apvija apsaugo stryką ir smuikininkui pagerina jo laikymą.

XVIII a. Senųjų instrumentų matmenys pakito, taigi akivaizdžiai skiriasi ir tuo, kaip iš instrumento sklinda garsas ir atgarsis.

Jei teiginys tinka apibūdinamam augalui, tai toliau skaitome po jo Storis 16 ir ilgis 16 narys teiginį, o jei netinka — tą teiginį, kurio Storis 16 ir ilgis 16 narys pažymėtas po paskutinio tinkamo teiginio. Jei po teiginiu yra botaninis Storis 16 ir ilgis 16 narys pavadinimas, vadinasi mes jau atpažinome augalą.

Patikslinimui lentelės apačioje yra trumpas bendras pušų aprašymas pagal lotynišką rūšies pavadinimo abėcėlę. Aprašiau tik tas pušis, kurios gali augti iki 7 klimatinės zonos imtinai.

Tai padariau pasitaręs su dendrologų draugijos kai kuriais nariais ir įvertinęs tai, kad lentelė kitu atveju taptų labai griozdiška. Be to, aš natūroje nesu matęs daugumos subtropikuose augančių rūšių, o smulkiau apibūdinti tik pagal aprašymus ne visada pavyksta. Lentelėse ir tekstuose yra kitoms augalų gentims apibūdinti beveik nenaudojami terminai - vienanariai arba daugianariai ūgliai. Vienanariai — tai tokie pirmamečiai ūgliai, kuriuose pumpurai ar šoninės šakelės formuojasi tik ūglio viršūnėje, jam nustojus augti, o daugianariuose ūgliuose jau pirmamečiuose išauga viena kita šoninė šakelė ar bent susiformuoja šoniniai pumpurai be esančių ūglio viršūnėje.

Kankorėžiai simetriški, x cm, bekočiai, be dygliukų, panašūs į paprastųjų pušų kankorėžius; Pinus resinosa Sakuotoji pušis 11 Spygliamakštės išlieka ir po antrų metų arba nukrinta kartu su spygliais; 12 Ūgliai daugianariai; 13 Bent jauni ūgliai su apnašomis, lyg šerkšnoti; 14 Spygliai ne ilgesni nei 10 cm ilgio; 15 Spygliai cm ilgio. Pumpurai siaurai kiaušiniški, smailūs.

Storis 16 ir ilgis 16 narys dygliuoti, simetriški, cm ilgio, kiaušiniški, išsiaižę ilgai kabo ant šakų; Pinus virginiana Virgininė pušis 16 Spygliai cm ilgio. Pumpurai cilindriški ar kiek ovalūs, jų žvynelių pakraščiai balti. Kankorėžiai cm ilgio, kiaušiniškai kūgiški, dygliuoti, išsiaižę ilgai kabo ant šakų; Pinus clausa Alabaminė pušis Pastaba: sunkiai atskiriama nuo P. Kankorėžiai simetriški, kiaušiniškai kūgiški, cm ilgio, su storais lenktais dygliukais; Pinus taeda Terpentininė pušis 19 Ūgliai be apnašų, nešerkšnoti; 20 Spygliai ant šakų išlieka metus, jie cm ilgio, dažnai kuokštuose būna po tris.

Spygliamakštės apie 15 mm ilgio. Kankorėžiai dygliuoti, trumpakočiai, pailgai kiaušiniški, x3 cm; Pinus echinata Ežinė pušis 21 Spygliai ant šakų išlieka daugiau nei du metus; 22 Spygliai kuokštuose po du, bet dalis jų, kartais gana ženkli, kartais vos vienas kitas kuokštas, pasitaiko ir po tris; 23 Spygliai cm ilgio.

Kankorėžiai nedygliuoti kartais būna maži Padidejes valstybes dydisdaug metų neišsiaižę kabo ant šakų, bekočiai ar trumpakočiai, simetriški, kiaušiniški, x cm Pinus radiata Spindulinė pušis 24 Spygliai trumpesni kaip 8 cm, dažniausiai cm ilgio.

Kankorėžiai simetriški, kiaušiniški, trumpakočiai, x cm, jų žvyneliai su tvirtais dygliais, išaugusiais iš gūbrelių žvynų viršūnėse; Pinus pungens Gailioji pušis 25 Spygliai kuokštuose griežtai po du, niekada nebūna daugiau; 26 Ūgliai plaukuoti.

Batų dydžių lentelė

Spygliai cm ilgio, ant šakų išlieka metus. Spygliamakštės apie 3 mm ilgio. Pumpurai iki 18 mm. Ūgliai lajoje išaugę įvairiomis kryptimis, tiek aukštyn, tiek nulinkę.

Dėl skirtingų gaminti partijomis,gali būti nuokrypis 1~3 cm.

Kankorėžiai labai nesimetriški, be dygliukų, x 2 cm, daug metų neišsiaižę kabo ant šakų; Pinus banksiana Bankso pušis 27 Ūgliai pliki. Spygliamakštės mm ilgio.

Kankorėžiai su aštriais dygliukais, cm ilgio, nesimetriški; Pinus contorta Suktaspyglė pušis Pastaba: Suktaspyglė pušis skirstoma į tris varietetus: var. Kankorėžiai nesimetriški, jų skydeliai su gumbeliu ir apie 6 mm ilgio aštriu dygliuku, daug metų išlieka ant šakų; var.

Kankorėžiai nesimetriški, su trumpu dygliuku, daug metų kabo ant šakų; var.

Kankorėžiai beveik simetriški, trumpu dygliuku, dažniausiai nukrinta tuoj išbyrėjus sėkloms arba kabo ne ilgiau dviejų metų; 28 Ūgliai vienanariai; 29 Bent jauni ūgliai su apnašomis, lyg šerkšnoti; 30 Spygliamakštės ilgesnės nei 10mm; 31 Spygliai žali ar šviesiai žali plonesni ir mažiau melsvi, nei paprastosios pušiesbet ne tamsiai žali, ant šakų išlieka metus.

Kankorėžiai nepribrendę žali, jų žvyneliai lygūs ar su nedideliu gūbreliu, 6 cm ilgio, su trumpais dygliukais, kūgiški ar kiaušiniški, dažnai auga jau ant jaunų medelių ir ilgai kabo ant šakų.

Nuo paprastųjų pušų lengviausiai atskiriamos iš pumpurų, kurių žvynelių viršūnės palaidos, dažnai atsilošusios, o pumpurų viršūnės ištįsusios; Pinus densiflora Hondinė pušis Pinus x densithunbergii Pastaba: P. Kaip ir daugumos hibridų šie požymiai neretai įvairuoja link vienos ar kitos motininės rūšies; 32 Spygliai tamsiai žali, žvilgantys, ant šakų išlieka metus.

Spygliamakštės apie 12 mm ilgio. Kankorėžiai cm ilgio, kiaušiniški, nepribrendę šviesiai rudi ar violetiniai, bet ne žali. Išsiaižę dar metus kitus kabo ant šakų; Pinus heldreichii Baltažievė pušis Pinus heldreichii x Pinus halepensis Pastaba: hibridą nuo baltažievės pušies lengviausia atpažinti iš pumpurų, kurių žvynelių viršūnės nors ir neglaudžiai prigludusios, bet ir beveik nebūna atsilošusių.

Spygliamakštės kiek trumpesnės, mm ilgio. Ūgelyje pasitaiko po tris Antsvoris ir varpos dydis spyglių; 33 Spygliamakštės iki 10 mm ilgio; 34 Spygliai kuokštuose po du, niekada nebūna po tris.

Kankorėžiai Nario lygis paauglys — 5 cm ilgio, su smulkiais dygliukais; Pinus henryi Henrio pušis lietuviškas pavadinimas neįteisintas 35 Ūgliuose pasitaiko spyglių kuokštuose po tris.

Kankorėžiai didesni, jų dygliukai stambesni; 36 Spygliai žali, be jokio melsvumo.

Kankorėžiai x cm su dygliukais, nesunokę rausvai rudi, dažnai truputį išlinkę, apatiniai žvyneliai su ryškiais gūbreliais; Pinus densata Plokščialajė pušis lietuviškas pavadinimas neįteisintas Pastaba: Dubravos medelyne augintos P.

Kankorėžiai cm ilgio, rudi, su koteliais, jų žvyneliai plokšti, kiek įdubę, su įdubime esančiu mažu dygliuotu gūbreliu; Pinus thunbergii Japoninė pušis 40 Pumpurai sakuoti, kartais mažai sakuoti; 41 Spygliai ne trumpesni kaip 12 cm; 42 Spygliai cm ilgio, kuokštuose retkarčiais būna ir po tris. Kankorėžiai 10 cm ilgio, dygliuoti. Spygliamakštės 2 cm ilgio ar ilgesnės; Pinus ponderosa var. Spygliai cm ilgio, niekada nebūna po tris; Pinus nigra ssp.

Spygliamakštės nesiekia 2 cm, dažniau žymiai trumpesnės; 45 Spygliai 4kartais iki 18 cm ilgio, tamsiai žali. Pumpurai gausiai sakuoti, nuo sakų atrodo balti. Kankorėžiai beveik ar visai bekočiai, x cm, nedygliuoti, šviesiai ar gelsvai rudi, pirmais metais žvilgantys; Pinus nigra Juodoji pušis Pinus x neilreichiana P. Kankorėžiai 8 x 2, cm, pailgai kiaušiniški, jų skydeliai per vidurį iškilę, gūbreliuose kartais pasitaiko dygliukų; 46 Spygliai trumpesni nei 8 cm ilgio; Pastaba: šios grupės pušys labai artimos, dažnai tarpusavyje kryžminasi ir iš ūglių labai sunkiai ar visai nesiskiria.

Jos atpažįstamos iš kankorėžių arba iš augalo bendros išvaizdos; 47 Spygliamakštės apie 3, kartais iki 5 mm ilgio. Viršutinėje ūglio dalyje prie spygliamakščių kartais būna baltų sakų lašelių; - 50 48 Augalai auga ne aukštesniais kaip 5 metrai krūmais, nuo žemės tankia laja.

Kankorėžiai dažnai nesimetriški, x ,5 cm, jų skydeliai stori, iškiliu viduriu, rombiški iki beveik kvadratinių, gumbelis šviesiai rudas juodu pakraščiu, spygliukas trumpas, subrendus dažniausiai nukrinta; Pinus mugo Kalninė pušis 49 Augalai auga medžiais, o jei krūmais, tai aukštais, retomis, nuo žemės pakilusiomis lajomis ir vos kreivais kamienais retai daugiau.

Kankorėžiai labai asimetriški, cm ilgio, jų skydeliai keturbriauniai, kabliškai išlinkę, su ryškia išauga; Pinus uncinata Kablelinė pušis Pastaba: Visais kitais požymiais, išskyrus augimo formą ir kankorėžius, nesiskiria nuo kalninių pušų.

Subrendę kankorėžiai pilkai rudi, šviesesni nei kablelinių pušų. Medžiai dažniausiai tiesiais kamienais. Jauni kankorėžiai nuo purpuriškai iki rausvai rudų, subrendę pilkai rusvi, tamsesni, nei paprastųjų pušų. Kankorėžių skydeliai dažniausiai būna kabliškai neišlinkę, bet su ryškiu iškilimu ir gūbreliu viršuje; Pinus x rhaetica P. Jauni kankorėžiai žali, subrendę šviesiai pilkai ar kiek rausvai rudi, x ,5 cm, žvilgantys, šviesesni už kalninių ir hibridinių pušų kankorėžius.